Üniversitede Okurken YKS Çalışmak
Bin kere “İstemediğiniz yeri yazmayın!” desek de oluyor. Bir sebepten istemediğiniz bir yere kayıt yaptırmış oluyorsunuz ve akla hemen “Ben okurken de çalışırım YKS’ye, istediğim yere giderim!” düşüncesi geliyor. Hatta kimisi, sırf YKS’ye hazırlanırım diye hazırlık okumaya karar veriyor. Bana da soru geliyor: Olur mu? Olabilir mi? Bir insan hem üniversiteye gidip hem YKS çalışıp istediği puanı alabilir mi?

Burada birkaç durumu ele alacağız:

1) İstediğin bölümdesin ama istemediğin bir okuldasın:
Benim sana önerim YKS’ye değil, okuldaki derslerine çalışman olacaktır. Neden? Çünkü ortalama kasacaksın. Sonuçta gideceğin yerde de okuyacağın dersler aynı. Baştan YKS çalışmak yerine artık öğrenme becerilerini kendi mesleğin üzerinde göstermen gerekiyor. Bu bize birkaç şeyi de gösteriyor: Küçük gördüğün, istemediğin bir okulda senin başarılı öğrenciler arasında olabilmen gerekli. Eğer olamıyorsan, gitmek istediğin daha yüksek puanlı insanların olduğu yerde ne yapacaksın? Sınıfın kötülerinden olmaya mı gideceksin o okula? Eğer bu okuldaki derslerden geçemiyorsan ortalaması daha yüksek kişiler arasında kaybolup gitmeyecek misin? Hem bu senin için bölümünü ne denli sevdiğini görmek için de bir şanstır. Kullan bunu! Ve gerekli başarıyı gösterirsen de asıl istediğin okula yatay geçişini yap, hayatına devam et.

2) İstediğin okulda istemediğin bir bölümdesin:
Evvela yatay geçiş şartlarını araştır derim yine. YKS’den evvel, hazır okula kayıtlıyken “Benim bu okul içinde istediğim yere yatay geçme şansım var mı?” sorusuna yanıt bul. Eğer varsa, sen de yırttın YKS çalışmaktan demektir. Okul derslerine yükleneceksin. Savsaklamayacaksın, hocalarının peşinden koşturacaksın, ders çalışacak günlük tekrarlarını yapacak YKS çalışıyor gibi üniversite derslerine çalışacak ve gereken ortalamayı yapıp istediğin bölüme geçeceksin. 

Diyelim ki mümkün görünmüyor. Asıl mevzuya burada giriyoruz.

Çok öğrenci gördüm ben “Derslerden de kalmayayım ama YKS’ye de çalışayım” diyen.
Ne yardan geçeyim ne serden geçeyim düşüncesi, bir bakıma garanticilik. Çok net söylüyorum: OLMUYOR!

Düşün ki iki farklı kürekle iki farklı kuyu kazman lazım. 1 gün süren var. Ne yaparsan yap, 1 günde tek bir kuyu kazarken ineceğin derinliğe inemiyorsun. Bölünüyorsun. Elinde iki adet sığ kuyu oluyor, bir işe yaramıyor.
YKS kendi başına bir adanmışlık ve düzen istiyor. Kafa yormayı istiyor. Mesai istiyor. Üniversite dersleri, ders saati olarak gözünüze az görünüyor fakat üniversite öyle derse girdim bitti bir yer değil. Ödevler, projeler, sunumlar... Üniversitede başarılı olmak, dersleri geçmiş olmak için en az C almak lazım geliyor. C ile geçtiğin dersler de ileriki senelerde hiçbir işine yaramıyor. Sadece geçmiş oluyorsun. Okula devam etmeye karar versen ortalamanı düşürüyor. Hazırlık da aynı şekilde... İngilizce öğreneceğim bir yandan da YKS çalışacağım diye giriyorsunuz, ne İngilizce öğreniyorsunuz ne istediğiniz netlere ulaşabiliyorsunuz. E ben ne anladım bu işten?  
Ve arada sen kalıyorsun. 


Özet geçersek: Hem derslere devam edip hem YKS çalıştığında olabilecekler:
1) Ya iyi bir üniversite ortalaman olur, ama atıyorum 80binle girdin, 70bine çıkarsın belki en fazla.
2) Ya sıradan bir ortalaman olur, bir yandan da YKS stresiyle uğraşırsın ve 80binken o stres yüzünden 65-85bün aralığında kendini bulursun
3) Üniversite derslerini bırakmaya karar verirsin ve YKS’de istediğin yere ulaşırsın.

Eminim çevrenizde okulda okurken eskisinden iyi sıralama yapanlar vardır. Onlar genelde sınava öylesine girenler, bir beklentisi olmadan girenler oluyor. Bu zaten kanıtlanmış bir şey, stres olmadan öylesine girince kaybetme korkusu yaşamadığımız için daha iyi yapabiliyoruz. Ama sen burada beklentiyle sınava gitmekten bahsediyorsun.

Söylemek istediğim tam olarak şu: Dimyat’a pirince gideceksen evde bulgur olduğunu unut. Bulgur yemek istemediğin için pirince gidiyorsun, bunu sok aklına. Ay bulgur da gitmesin, pirinç de olsun yapma! Aç gözlü olma. Yahut bulgur kalsın istiyorsan da pirinç isteme. Kararını tam ver. 

Ya okul derslerinden çek elini ayağını ve kendini YKS’ye ver ya da o okulun hakkını ver, kendini ekstradan sınav stresine sokma. İkisi aynı anda olmaya kalkınca ikisinden de bir cacık olmuyor!

Çok gördüm! Çok! Üniversite lise değil, liseye giderken sınava çalışmak gibi değil. Kendinizi kandırmayın. 

Hele bu sene yerleşmişseniz bir de üstüne kırık OBP derdiniz var demektir, ekstra bir çabaya ihtiyacınız var, eksiden başlıyorsunuz demektir. Bu eksi üstüne hazırlık da gelse, üniversite dersi de gelse sıkıntı. 

Ayrıca UNUTMA:
- Artık birçok vakıf üniversitesi, başka bir okuldan ayrılanlara puanı yetse dahi burs vermiyor.
- KYK’dan kredi burs almaya başlarsanız toplamda 4 yıl (normal eğitim süresince) hakkınız var. Senin okul değiştirmen onları bağlamıyor. Ben 4. yıl sonunda keserim parayı diyorlar. Yeni okulunda parasız kalabilirsin.
- Aldığın derslerin adları aynı diye gideceğin okul o dersi kesin sayar diye bir şey yok. İçeriğin ve AKTS kredisinin de tutuyor olması gerekiyor. “Oh ben giderim 2. sınıftan başlarım” diye kendini garantide görme.
- Hazırlık okumuş olsan da yeni gideceğin okulun hazırlık sınavını geçemezsen bir daha hazırlık okumak durumunda kalabilirsin.
- KYK bursu bazı durumlarda (okul dondurma, başarısızlık, öğrenime ara verme vb.) kesiliyor. Haberin olsun.
- İstemediğin ve gitmek için uğraşacağın bir yere kayıt yaptırdığında, orayı isteyen birinin hakkına girmiş oluyorsun. Yapma derim. Hak çünkü. En azından bırak ek tercihte filan da olsa isteyen biri girsin yerine. Zaten istemediğin halde tercihe yazıp yerleşerek bir başkasının hakkına girdin bile çoktan. Bu zarardan dön en kısa zamanda. Kaydolduysan da o kaydın hakkını ver lütfen. (Girip de gördüğün şeyi beğenmemek ayrı şey, “Ben bırakırım bunu” diye diye kaydolmak ayrı şey.)

Şimdi karar ver: Sen okula mı devam edeceksin yoksa YKS’ye mi? Hala ikisi birlikte diyorsan ben daha bir şey diyemem. Kolay gelsin. Umarım istediğin şey olur. 


Yorumlar

 1. Hocam benim ki biraz farklı. Ben dil ogrencisiyim ve bu sene yerlesemedim. Dediğiniz gibi hazırlık okurken tekrar ingilizceden sınava girmek istiyorum tabi ek tercihte bir yer gelirse ama çok riskli biliyorum hem puan kesiliyor hemde yazdıklarınız gibi zor gözüküyor. Kafam karışık. Sadece hazırlık gireceğim sınav ile benzer nasılsa ikiside ingilizce.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alttaki yoruma verdiğim cevap senin için de geçerli.

   Sil
 2. dil öğrencisiyim ve dilden daha düşük puanlı bir bölümü ek tercihle (ki o da olursa, garantisi yok) tercih etmeli miyim? çünkü tüm sene dil derslerini liseden daha agır görmüş olucam seneye sınavda daha önde olabilir miyim ? yoksa hiç bunlarla uğraşmayıp mezuna mı kalmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TYT'ye girmeyeceksen tamam diyeceğim ama hazırlıktaki seviye ve ders işleniş ile ydt'deki soru tarzları ve seviyesi pek tutarlı olmuyor. Ha komple farklı değil, ikisi de İngilizce dili üzerine fakat işleniş biçimleri, öğreneceğiniz kelimeler, test çözme vb. hazırlıkta YDT'deki gibi değil. Hele bir de TYT varsa işin içinde, hiiç uğraşma Hazırlıkla derim.

   Sil
  2. Hocam ben 2 sene mezuna kaldım ve 1.sinde aöf edebiyat yazdım ev ortamında rahat ders çalışmadığım ıçin tekrar sınava girip ısletme bölümünü kazandım aslında hayalim okulöncesi öğretmenliğiydi işletmenin bu kadar beni zorlayacağını düşünmemiştim şimdi bırakıp tekrar sınava hazırlanmayı düşünüyorum ama ne kadar mantıklı bilemiyorum..

   Sil
 3. Seray abla merhaba,ben bu sene fen bilgisi öğretmenliği kazandım. Evde kesinlikle ders çalışamıyordum bende hep şehir dışına çıkmak istiyordum ve oldu da. Lakin öğretmenliği sevsemde aklım sağlıkta kaldı bende istediğim bölümlerin altına yazmıştım fen bilgisi öğretmenliğini ama araştırarak yazdım. Şöyle ki hem bedava dershane hemde ders çalışma alanı olarak düşündüm. Çünkü dersler ve derslerin içerikleri gerçekten yks konularıyla çok yakın hatta bir üst leveli. Sence ben bu sene hem derslerimde başarılı olup hemde yks de başarılı olabilir miyim yoksa kendimi sadece bölüme mi adamalıyım ?

  YanıtlaSil
 4. Merhaba hocam ben psikoloji istoyordum ve tekrar hazırlanırım olamasa çift ana dal yaparım dedim ama c ile dersleri geçersem ve psikolojiyi de kazanamazsam çok kötü olacak ☹️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar ben de sizin gibi psikoloji okumaya karar verdim ama üniversitede başka bir bölümde hali hazirda ogrenime devam ediyorum. Şuanki durumunuz hakkinda beni bilgilendirebilirseniz yks çalışmaya başlamak adına bana yardımcı olmuş olursunuz. Simdiden çok teşekkür ederim. Eğitim hayatınızda başarılar diliyorum.

   Sil
 5. Hocam iyi günler ben PDR okuyan bır öğrencıyım. Aslında Hukuk ıstıyordum ama gelmeyınce bu bolume geldım. Bolumden sonrakı atanma kaygısı benı hukuk okumaya yoneltıyor.Yenı sıstem de TYTnın 2 sene kullanılabılmesınden faylanmayı dusunuyorum. Suan 1. sınıfm dersler cok agır degil zaten turk dılı ınkılap tarıhı gıbı dersler var sadece tyt mat calısıp gırecegım ıstedıgımı yaptıkta sonra 2. sene de ayt calısıp tyt puanımı kullanacagım aklımda boyle bır plan var olmassada KPSS ye hazırlık olmus olur puan kırlma durumu da 2.sene duzelıyor sızce nasıl bır plan bu tecrubeye ıhtıyacım var tesskuur ederım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu sene pdr kazandım ama gitmek istemiyorum zaten bu sene de mezundum yani bir yılım zaten boşa gitmişti aklım hep diş Hekimliğinde sizce kayıt yaptırmadan sınava çalışmaya devam mı etmeliyim yoksa okula devam etmem daha mı mantıklı olur

   Sil
  2. merhaba acaba oldu mu dediğiniz yani tyt nasıl geçti ?? aynısını ben de bu sene sayısal için düşünüyorum. ilköğretim mat öğretmenliğine yerleştim. aynı sizin gibi bu sene matematik de görüp sadece tyt seneye de sadece ayt düşünüyorum. yapabildiniz mi nasıl oldu ??

   Sil
  3. ben de hukuk istiyordum ama gelmedi pdrnin atanma kaygısı yüzünden sınıf öğretmenliği yazdım daha 1.sınıfa geçmedim ailemin yanında okuyacağım kırık obpyle biraz zor gibi o yüzden 2.sene okulu dondurup tytmi saklayıp girmeyi düşünüyorum merkezi puanla yatay geçiş yapıp pdryede geçmeyi düşünüyordum aslında sizce sınıf öğretmenliğinde devam edip sınava tekrar mı girmeliyim yoksa bölüm değiştirip pdr mi okumalıyım pdrnin atamaları cidden bitti mi

   Sil
  4. Ben de aynı durumdayım pdr atanma sıkıntısı yüzünden sınıf yazdim ama aklım pdr de bölüm.değiştirmek istiyorum ayni zaman da 2. Sinifta tyt mi kullanip hukuk için hazirlanmak istiyorum

   Sil
  5. Ben de ayni durumdayim hukuk için keşke tercih yapmasaydim diyorum ama iş işten geçti pdr atanma kaygisi yuzunden yazmadjm.ama şimdi merkezi yayay geçişle pdrye geçmeyi dusunuyorum ulaşabileceğim.bi yer var mı size 2.sinifta tyt yi kullanip hukuk için hazirlansak

   Sil
 6. Hocam ben bir özel üniversitede diş hekimliği (İngilizce) okuyorum 34 bin yapmıştım 2018 yks de. Tyt 15 bin. Ama bir daha hazırlanmak istiyorum. Tyt puanım geçerli mi net bir bilgim yok hedefim 15-17 bin. Ve ocak ayının başındayız şu an başlarsam başarılı olma ihtimalim var mıdır sizce ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 7. Hocam merhabalar ben bu 2018 yks ye girdim ve bir yere yerlştim şuan İngilizce hazırlıktayım tercih zamanında çok yanlışlıklar yaptım puanım devlete yetebilecekken ben yazmadım şuanki okulumda 75 bursla okuyorum anan az da olsa yine para veriyorum bu Benim canımı sıkıyor hiç para vermemektense para vermek canımı sıkıyo çünkü üniversite hazırlık sürecinde yeterince masraf yaptırdım bi de üniversiteye para vermek canımı sıkıyo. Ailemin maddi durumu iyi çok şükür ama neden para verelim yani. Eğer tercihlere devlet yazsaydım belki tutucaktı. Çok pişmanım o yüzden tekrardan yks ye hazırlanmak istiyorum bu siteye tesadüfen girdim ve yorumlarınız dikkatimi çekti bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 8. Hocam iyi günler ben Hacettepe de bir mühendislik bölümünü kazandım geçen sene fakat ingilizce hazırlık zor geldi geçemedim hazırlığı, yatay geçiş araştırdım fakat hazırlık olduğum için yatay geçiş yapamıyorum .Birdaha hazırlık okumak istemiyorum yks ye girip İstediğim TÜRKÇE bölüme hazırlanmak istiyorum fakat yks ye girmeden önce okula bildirmem gerekiyormu yoksa yeni okul kazandığımda şimdiki ile ilişik kesilirmi acaba bilmiyorum.ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 9. Hocam iyi günler bengeçen sene Hacettepe de bir mühendislik bölümünü kazandım fakat ingilizce hazırlık zor geldi geçemedim hazırlığı, yatay geçiş araştırdım fakat hazırlık olduğum için yatay geçiş yapamıyorum .Birdaha hazırlık okumak istemiyorum yks ye girip İstediğim TÜRKÇE bölüme hazırlanmak istiyorum fakat yks ye girmeden önce okula bildirmem gerekiyormu yoksa yeni okul kazandığımda şimdiki ile ilişik kesilirmi acaba bilmiyorum.ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 10. hocam ben mesela bu yil tercih yapip bi universiteye gittim seneye dondurup yks ye girsem bu yila ait tyt puanim gecerli olur mu seneye de obp puanim kesilir mi

  YanıtlaSil
 11. Hocam ben Boğaziçi üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliği tercih verdim. Büyük ihtimal gelir de. Tyt 2 yıl geçerli olduğu için bu sene sadece ayt çalişıp sınava girmeyi düşünüyorum. Ben bir yıl daha kalmak istedim ama ailem destek vermedi. Ben de hayallerimden vazgeçmek istemiyorum. Aslında çok korkmuyorum çalışmayı seven bir öğrenciyim. Siz ne diyorsunuz?

  YanıtlaSil
 12. Hocam size Gmail üzerinden sorular sorabilir miyim? Beni için çok önemli. Sağ olun

  YanıtlaSil
 13. Hocam ben dumlupinar universitesinde okuyorum ama memnun deilim yeniden tytye girme hakkim varmi?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder