YKS’ye Girecek Öğrencilerin Ailelerine Notlar #1

YKS yaklaşıyor. Bu sene 2,5 milyona yakın kişinin gireceği YKS sadece üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için değil, aynı zamanda onların aileleri için de bir sınav niteliğini taşıyor. Ailelerin bazısı işin büyük kısmını okula ve kurslara bırakıp kolay kısmını kendi halletme yolundayken bazıları da sanki sınava bütün aile girecekmiş gibi sınavı hayatın merkezine yerleştiriyor. Bu yazıda, çocuğu TYT ve sonrasında AYT'ye girecek olan ailelere birkaç öneri bulacaksınız.

1) Gaz vermek ile beklenti yaratmak arasındaki farkı öğrenin.

"Sen yaparsın! Sen başarırsın! Aslansın sen! Seni kesseler acımaaz!!!" Çoğumuzun çocuğa destek olma anlayışı bu cümlelerden ibaret. Ona sürekli kendisinin iyi olduğunu, başarabileceğini söyledik mi desteği vermiş sayıyoruz kendimizi. Peki çocuğunuza hiç sordunuz mu: "Ben sana başarırsın, yaparsın!" dediğimde ne hissediyorsun?
Sorsaydınız birçok çocuktan alacağınız cevaplar sizi şaşırtabilirdi.
Öncelikle şunu belirtmek zorundayım: Gençler aptal değil. Neyi başarıp neyi başaramayacaklarının gayet farkındalar. Ne istediklerinin de. Bunu nasıl başaracaklarının da. Kendisini yetersiz gören ve bu yüzden yüzü düşen çocuğunuza nasıl hissettiğini sormak yerine "sen yaparsın, ben sana güveniyorum." diye kestirip attığınızda olabilecekler hoşunuza gitmeyebilir.

Birçok çocuk bu yerli yersiz vurgulanan "sana güveniyorum, sana inanıyorum" vb. sözlerden dolayı kendini baskı altında hissediyor. Sizin amacınız baskı uygulamak olmayabilir, ama yaptığınız bu. Çocuk "Başaramazsam ailemi hayalkırıklığına uğratırım." diye düşünmeye başlıyor. Kimisi başarısız olursa  ailesinin artık onu daha az seveceğini bile düşünüyor. Böyle bir şey mümkün mü?! Değil diyorsanız bunu çocuğunuza da söylemelisiniz.

Sınav kaygısı ya da sınav korkusu sinsidir. Normal zamanlarda çok ortada dolaşmaz ama ne zaman ki o asıl sınav günü gelir, önce kalp çarpıntısıyla başlar. Nefes darlığı yaşatır. Kafa karışıklığı, panik, iştahsızlık yapar. İleriki safhalarda terleme, uyuşma, titreme, mide bulantısı hatta kusma yapabilir. Son raddede ise denemelerde gayet iyi puanlar alan çocuğunuzun TYT'de bayıldığı haberini alabilirsiniz. Değer mi canınızdan çok sevdiğiniz varlığa bunları yaşatmaya? Hem de tekrarı olan bir sınav uğruna?

Ne yapacaksınız? Çocuğunuzla oturup ciddi ciddi konuşacaksınız. Örnek bir konuşma metni:
"Sınavın önemli olduğunu biliyoruz, sınav senin için, meslek edinmen için önemli. Yalnız şunu bilmen lazım, bu sınavda olacakların ve sonucunda gerçekleşeceklerin hiçbirinin bizim sana olan sevgimiz üzerinde bir etkisi yok. Bizim için senin mutluluğundan ve sağlığından önemli bir şey yok. Kendini yetersiz hissettiğin yerler varsa kendini yeterli hissettirecek ne varsa onu yapmaya çalışalım. Şimdi sen anlat bakalım nasıl hissediyorsun?" Ve lütfen o anlattıktan sonra "Güzel çocuğum benim, sen yaparsın, boşver!" demeyin.

2) "Bırak o telefonu ders çalış!" demeden evvel ne yaptığına bakın.

Bu aralar evlerde en sık duyulan cümlelerden biri "Bırak o telefonu!". Sanki daha evvel kimse size "Kalk o televizyonun başından!" dememiş gibi, sanki daha evvel kimse size "Kıracağım o walkmani!" diye bağırmamış gibi... :) Hatırladınız değil mi?

Bazı ebeveynler ders çalışmayı hiç durmadan bütün akşam kendi odasında bir kitap başında oturmak olarak algılıyor. BU HİÇ DOĞRU DEĞİL!

Öncelikle, her çocuğun kendine özel bir odaklanma süresi vardır. Temsil sisteminin ne olduğuna göre bu süre 25 dk ile 40 dk arasında değişiyor. Bu odaklanma süresince ders çalışmış olan çocuk en az 5 en çok 15 dk'lık bir mola vermezse ve çalışmaya devam ederse, odak süresinden sonra okuduğu şeyleri boşuna okuyor. Okuyor gibi, çalışıyor gibi görünüyor ama aslında kim bilir o kafada neler dönüyor?! Unutmayın, çocuğunuz bir robot değil. Nasıl ki siz de bazen iş yaparken kendinizi bambaşka şeyler düşünürken buluyorsunuz, aynısını onun için de geçerli. Temsil sistemine uygun ders çalışma süresi ve ara verme süresini öğrenmek isterseniz Çoklu Zeka Testi ile birlikte Temsil Sistemi Testi'ni ben yapıyorum ve sizler için yorumluyorum da.

İkincisi, bilişim çağındayız sevgili aileler. Telefon da internet de sadece vakit öldürmeye, sadece arkadaşlarla laklak yapmaya yaramıyor! Hiç Youtube'daki ders kanallarına baktınız mı!? Peki Instagram'daki YKS Motivasyon Günlükleri tutarak birbirine destek olan gençlerimizi gördünüz mü? Snapchat'te günde birkaç kere YKS'de çıkabilecek konular hakkında bilgiler veren hesaplar var! Podcastler var! Bu çocuklar bu çağda dersi de bu şekilde çalışıyor, birbirine desteği de bu şekilde veriyor, hislerini de bu şekilde dışavuruyorlar.

Telefonu bırakmak yerine telefonu kendisine faydalı olacak şekilde kullanması yönünde teşvik ederseniz "OHFFF YHAAA!!!!!111!!!!!!!111!!11!1" sesi sonrası gelen kapı çarpmalar azalacaktır. Adamlar bir app yapmış, içinde karşılıklı YKS soruları çözerek yarıştıran bir oyun, ders notları vs. var! Edebiyat dersine has Rap şarkıları var Youtube'da! Bir görseniz bundan sonra o telefon sizin de elinizden düşmez! :) İnternette TYT-AYT ve öğrenmeye dair faydalı bulduğum gereçleri öğrenmek isterseniz instagramdan takipçim olabilirsiniz. 

Yorumlar