YGS'den Sonra: Bu Sıralama Buradan Nereye Çekilir?

Ha YGS geliyor, ha YGS geldi diye heyecan yaptık. YGS geçti, sonuçlar açıklanana kadar karın ağrısı çektik ve sonunda dün sonuçlar da geldi.

Sınavın 2015 YGS'ye kıyasla kolay olduğu ve 2014 YGS'ye daha yakın olduğu yorumu daha evvel yüzlerce kez yapılmıştı zaten. Herkes sıralamasını 2014'e göre beklemeye başladı, ama hesaba katılmayan bir detay vardı: Sınava bu sene geçen yıllardan çok daha fazla kişi girmişti. 2 tane de soru iptal edilince ortalama netler yükseldi, standart sapmalar ufaldı, "orta-yüksek" olarak değerlendirdiğimiz puanlara binlerce kişi sığdı! Bu da haliyle sıralamalara yansıdı. Kimi arkadaşlar beklediği puanı almış olmasına rağmen sıralama olarak 100bin kişi geride buldu kendini. Onlar şok, onlar dumur!


Ve işte o asıl soruya geldi sıra: Ben bu sıralamayı LYS ile nereye çekerim? Bu sıralama LYS ile şuraya çekilir mi?

Cevabı "çalışırsan evet" Peki niye evet? YGS'ye 2 milyondan fazla kişi girdi. Bu girenler arasında sadece soruları görmek için girenler, YGS puanı ile tercih yapacak olanlar, YGS'de yılıp direkt mezuna bırakacak olanlar var. Bununla birlikte biliyorsunuz her öğrenci her LYS'ye girmiyor. (Girenler de var ama herkesin kafasında bir öncelikli alan var) Mesela YGS'de 2 milyon kişiyle birlikte değerlendirilen TS öğrencisinin LYS'de birlikte değerlendireceği kişi sayısı maksimum 600bin kişi. (Edebiyat Sınavına giren kişi sayısı) O 600bin içinde TM bölüm öğrencileri de var üstelik.

Sosyal sınavına giren kişi sayısı ise geçen sene 400bin. Yani çok çok uyduruk bir hesap yaptığımızda, YGS'de ilk 400bin kişi arasındaysanız zaten TS'de ilk 150-200bin içerisindesinizdir. 150-200bini yukarı çekmekse sizin çalışmanıza kalmıştır. LYS'nin YGS'den daha ağırlıklı olması da çalıştığınızda bir avantajdır. Az evvel bir hesaplama yaptım, YGS'de her ilk 800bine bile girememiş biri LYS'ye kastığı zaman (full çekmekten bahsetmiyorum, Edebiyata 40 net verdim hiçbir dersi full yapmadım) çıkabileceği yer ilk 20binlere kadar varıyor. Yani mümkün. Yani "ay ben bırakayım." demek için bir sebep yok şu an. Çalışasınız yoksa o sizin bileceğiniz iş ama çalışacaklar için durum bu.

 

LYS'nin biraz zor olması için de dua edin derim. Eğer LYS kolay olursa, evet yüksek puan alırsınız ama sizinle birlikte yüksek puan alacak birçok kişi daha olacaktır. Virgülüne kadar aynı puanı alan ve aynı bölümü tercih eden kişiler oluşursa bu kişiler farklı verilere göre sıralanmaktalar. Mezuniyet puanı, mezuniyet yılı, daha evvel üniversiteye girmişliği, yaşı...

 

Şu hatırlatmayı da yapalım: Geçen sene YGS'ye 1 milyon 900 bin küsür kişi girdi. Bunların 1 milyon 300 küsürü barajı geçti ama sadece 950 bin kişi LYS'ye başvurdu.

Bu sene ise LYS'ye girme hakkı kazanan kişi sayısı 1 milyon 600 binlerde. O sebepten LYS'ye girecek kişi sayısı da 1 milyonu biraz geçecek şekilde olacaktır. Bu da daha çok kişinin istediğiniz bölümü tercih etmesi anlamına gelebilir. Geçen sene için verilen taban puanlara bakın. YÖK Atlas'tan istediğiniz bölüme girenlerin geçen sene yaptığı netlere de bakın. O puanlara en az 5-10 puan ekleyerek belirleyin hedefinizi ki kendinizi garantiye almış olun.

 

Son sınıflar için bir şey daha: Hazır imkanınız varken okul notlarınızı da yükseltmeye çalışın zira bu sene okul puanının etkisi çok daha önemli olacak gibi görünüyor. Ham puan sıralamanıza okul puanınız eklenip asıl puanınız (Yerleştirme Puanı) ortaya çıktığında, 1 puan sayesinde bir anda 3-4 bin kişi gerilerde ya da 5-6 bin kişi önlerde olduğunuzu görebilirsiniz. (bu sene daha bile yükselebilir bu aralıklar) Bu avantajı kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 

YGS Birincisi olan arkadaşımızın da dediği gibi: Çalışınca oluyor. İstiyorsanız, çalışıyorsanız (ama doğru çalışıyorsanız) oluyor. Bu kadar açıklamadan sonra artık oradan buraya, şuradan öteye çekme işlemlerini bırakıp asıl derslere asılma vaktinin geldiği görüşündeyim. Tabii yine tamamen size kalmış.

Yorumlar