Puanlar Açıklandığında Yapılacaklar Listesi


Tatilde aşırı boş hissettiğimden ötürü sizin için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Hem kendime de not almış olacağım.

Şimdi öncelikle sana gelen sonuçları bir inceleyelim:
- Ham puanla, ham puan sıranla hiçbir alakan yok. Oraya bakmana gerek yok.
- Tercih edeceğin bölümün alanıyla, baktığın yerleştirme sırasının alanının aynı olmasına dikkat et. Bölüm MF-2'de 100bin sıralama ile alırken sen MF-4 sırana bakıp 80bini görüp "aa tutuyot bu" deme yani.
- Bütün olayımız başında Y yazan puan ve sıralamanla. Yerleştirme Puanın ve Yerleştirme Sırana bakacağız.

Şimdiye kadar gitmek istediğin bölüme karar verdiğini ve içinden geçen üniversiteler hakkında araştırmalar yaptığını, en azından internet sayfalarına göz attığını varsayıyorum. Hala yapmadıysan, başla. Bunları puandan evvel yapman, sıralamayı gördüğünde kafanın allak bullak olmasının önüne geçmek için. "Ben pdr istiyordum ama bu puan hukuk'a da tutuyor!" deyip kendini olmadık bir yerin olmadık bir bölümünden yanlışlıkla mezun olurken bulabilirsin. Daha vahimi-mezun olamazken de bulabilirsin. O yüzden: ÖNCE HEDEF!

Bölüm belli, okullar belli. Bir de yanına yedek okullar (ilk tercihim değil ama burada da okusam ölmem okulları) koymanızı tavsiye ediyorum. Ne olur ne olmaz.Ben tercihleri yaparken universitetercihleri.com kullanacağım. Tavsiye ederim. Geçen senenin sıralamasına (PUANINA DEĞİL!!!!!) bakarak aşağı yukarı bir tahmin yürütebilirsiniz. Unutmayın, orada yazan sıralama "Bunun altını almıyoruz." demek DEĞİL! O sıralama, geçen sene o bölüme giren en düşük puanlı kişinin sırası. "Bu civardakiler bizi tercih ediyor." anlamına geliyor. Aranızda hala "2016 sıraları ne zaman belli olacak?" diyenler var... Siz tercihlerinizi yapıp yerleştirdiğinizde belli olacak. :) Okula kimin gireceğine okulun karar verdiğini zannedebilirsiniz, zannetmeyin. O okula kimlerin yerleşeceğine sizin tercihleriniz karar veriyor. Yani önceden bilinme şansı yok.

Tercih listesi şöyle hazırlanır:
1- İlk 3 sıra: Sıralamanız yetse de yetmese de gönlünüzün efendisi olan okullar. Bunlara ölü tercih denir. Olur da tutarsa, içinizde kalmasın diye tercihe yazılır. (Ben ölü tercihine yerleşmiş biriyim. Yani mucizeler gerçek olabiliyor bu süreçte.)

2- İlk 10 sıra: Genelde geçen yıllarda sıralamanızdan 20bin üst ve dilediğinizce altta kalan, okumak istediğiniz, tuttuğunda "bu ne ya?!" demeyeceğiniz yerler olmalı. Püf noktası şudur: Puanı/sırası yüksek olandan alçak olana değil, gitmek isteme durumunuza göre sıralamalısınız. Sen illa ki Bursa ve çevresinde okumak isterken Antep'in puanı yüksekse Antep'i üste yazmışsan ve tutmuşsa... Antep'in hamamları sallanır külhanları diye diye gitmek durumunda kalırsın. İtiraz edemezsin duruma. Ya da baştan hazırlanırsın ya da yatay geçişle uğraşırsın (ki şahsi kanaatim yatay geçmenin ygs'ye hazırlanmaktan daha zorlu/ihtimali düşük olduğu yönünde)
 
3- 10-24. sıra arası: Buraya dikkat edin. Kimi aday puanı tutuyor diye hiç olmadık bölümleri sallar sıralar buraya. Sonra o bölüm/okul tutunca da "vay efendim ben naptım!" der ama artık çok geçtir. Baştan sınava hazırlanmak istese de okul başarı puanının yarısı artık çat diye kırılmıştır. Geçmişler olsun.
O listeye 4 senenizi içinde geçirmek istemediğiniz hiçbir okulu ve/ya bölümü yazmayın! Ağlarsınız.

E hocam yazayım, yatay geçiş yapayım. 
Girdiğin bölümde 1 sene okuyup, 100 üstünden her dersten 85-90 ortalama yapman; kontenjan olması (Geçeceğin bölüm kontenjanının %10'u kadar açılır); başka istedikleri başarılar varsa onları sağlaman gerekir. Hala da bitmedi, kurul var, onlar isterse geçersin istemezse oturursun oturduğun yerde. Yani ki alemin bir çakalı sen değilsin. :) Bu kadar insan keyiften baştan sınava hazırlanmıyor.

Tercih yaparken önünüzde birtakım bilgiler var.
Geçen senenin taban puanı, geçen senenin taban sırası ve kontenjan.
1) Tekrar edelim: Taban puan ve taban sıra "bunun altında kalanı almıyoruz." demek değil! Geçen sene kontenjanımız dahilinde alabildiğimiz son kişinin durumu bu demek.
ÖNEMLİ NOT:
a) TIP YAZABİLMEK İÇİN MF-3 SIRANIZ EN AZ 40BİN (40.001 yazamaz)
b) HUKUK FAKÜLTESİ YAZABİLMEK İÇİN TM-3 SIRANIZ EN AZ 150BİN
c) MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİ İÇİN MF-4 SIRANIZ EN AZ 240BİN
d) MİMARLIK FAKÜLTELERİ İÇİN MF-4 SIRANIZ EN AZ 200BİN
OLMAK ZORUNDADIR! 
ALTINDAYSANIZ BOŞUNA YAZMAYIN.

2) Bir bölümde kontenjan arttıysa oranın sıralamasında düşüş beklenir daha çok kişi alacağı için. (10binden kapadıysa, bu sene ekstra 5 kişi daha alacaksa 16-17binden kapaması muhtemeldir bu sene)
3) Bölümdeki kontenjan artışları gibi, alanlardaki genel kontenjan artışları (MF-3'te 3bin artış vb.) orta ve alt sıralarda kalan bölümlerin sıralarında düşmeye sebep olur beklentisi vardır. (Ama ki bu düşüşe çok aldanmayın çünkü kontenjan artarken üniversiteye girmeye çalışan kişi sayısında da artış var.)
4) TM-2 ve TS-1 sıralamalarında yükselme, TM-3 ve TS-2'nin orta ve alt sıralarda kalan bölümlerinin sıralarında düşme bekleyebiliriz bu sene. Ne kadar düşer sorusunaysa net cevap veren kişi Fal Cafe açsın derim.
5) Üst sıralardaki okullar (en yüksek puan/sıra ile öğrenci almış ilk 20) genel kontenjan artma/azalma durumlarından etkilenmez, bölüme özel artış/azalışlardan etkilenirler.
6) PUANLA TERCİH YAPILMAZ! Çünkü yerleştirme puanla değil sıralama ile yapılır. Puan senin o seneki sıranı belirlemek için kullanılır ve sonra işi biter. Geçen sene 380 puan 20binken bu sene 40bin olabilir. Puana bakmak sizi çok feci allak bullak edecektir. Hiç bakmasanız daha iyi.
7) Ben dahil hiçbir kişi size listede nereyi %100 tutturacağınızı ya da tutturup tutturamayacağınızı garanti edemez. Ben de edemem. Çünkü bu bizlerin hesabını yapabileceği bir şey değil. Yapabilmek için gereken veri aynı anda seninle birlikte kimlerin/ hangi sıralamalarla/ hangi sırada o bölümü tercih edeceğini tek tek bilmek. ÖSYM'nin bile tüm tercihleri topladıktan sonra verebildiği bilgiyi 1.9 milyon kişi için bizlerin bilmesinin imkanı YOK.
Bizim bilebildiğimiz en fazla deneyime dayalı, genel yönelimleri bilmeye dayalı birtakım analizler. Tutar-tutmaz derken de tamamen bunları kullanarak konuşuyoruz. Bizim de emin olduğumuz şeyler yok. Ha nedir: 290 puan almış birinin şimdiye dek ortalama 420 puanla almış bir bölümü tutturma şansı %0.001'den bile düşüktür. 0'dır diyemem, çünkü (istisnai de olsa) olabilme ihtimali var.
Bölümlerin kimi alıp kimi almayacağı tamamen o sene tercih yapanların elindedir. En yüksek puanla öğrenci alan Koç Tıp'ı bu sene hiçkimse yazmazsa seneye kılavuzda Koç Tıp puansız görünür. Puanı 273 olan kişiler yazarsa bir anda 500 küsürle alan bölümün taban puanı 273'e iniverir. :) (örgütlenip deneyin isterseniz) Okula kimin girip girmeyeceğini okul ya da ÖSYM belirliyor sananlar da var. Yok öyle bir şey.

Hadi gazanız mübarek olsun. LYS 2016 sonuçları 18 Temmuz 2016'da ÖĞLEDEN SONRA açıklanacak. Kesin bilgi, yayalım.

Yorumlar

gezen mühendis dedi ki…
çok bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık :)