Tekrardan Üniversiteye Girmeye Hazırlananlar

Rehber hoca azizliğine uğradın; ananı babanı dinledin; arkadaşların giderken geride kalmaya için el vermedi; iilk kez tercih yaparken ne istediğin hakkında hiçbir fikrin yoktu; kumar oynadın tutmaz sandın tuttu ya da sen başka bir şey bekliyordun, bölüm çok saçma çıktı...

Yani n'olduysa oldu ve şu an bir üniversiteye kayıtlısın ama başka okula geçmek istiyorsun. Yatay Geçişin de pek kolay bir iş olmadığını fark ettin ve yükledin yükü sırtınaaa baştan bu çileli yolları arşınlamaya karar verdiiinn...

- Yapabilir miyim? Olur mu?
+ Olur.

- Nasıl?
12. sınıfta olduğu gibi. O zaman da okulun vardı şimdi de okulun var. Yalnız şunu belirtmek istiyorum: Ne yardan ne serden anlayışı işi sıkıntıya sokar. Yani sen "Ben sınava gireyim de, tutmazsa kendi okuluma devam ederim." diye düşünüyorsan, o sınava lütfen girme. Çünkü hedefini "O" kadar da istemiyorsun, çünkü öylesine giriyorsun.
Sınava girip bir kontenjanı doldurarak kendi hakkını kullanmış biri olarak gerçekten GERÇEKTEN istemeden yerleşeceğin başka bir yer biraz hak yemek olacaktır. (Bu benim düşüncem)
Gerçekten çok istiyorsan da bu sene üniversiteyi değil TYT-AYT düşünmek vaktidir.
Merak etme eski bilgiler çabuk döner.

 - Ama ben geçen sene yerleştim. Puanım kırılacak. Çok geriye atarsa??
+ Seçeneklerin arasında bir sene daha beklemek (Hazırlık okuyanlara bunu tavsiye edebiliyorum bazen, hem İngilizce öğrenmiş oluyorlar diye) ya da normalde alman gerekenden 20 puan civarı yukarısını hedefleyerek çalışmak var.
Tercih senindir.
Yapıp yapamayacağını seninle bizzat görüşmeden söyleme şansım yok. Fakat yapan birileri olduğuna göre yapılabilen bir şey. Aldığın ham puan aralığındaki kişi sayısına göre geri düşüyor olacaksın. Yani ilk 5000'deysen  3-4bin; ilk 50binde 15-20bin; ilk 100binde 40-60bin geri düşebilirsin (sayılar kesin değildir, örnek olarak yazdım. Seneden seneye değişir hangi puanla ne kadar atacağın.)

- Aradan çok zaman geçti. Sınıftakilerden büyük olacağım!
+ Üniversitede yaş kavramı pek yok. Lise değil ki. Dersi alttan alan var, üsten alan var ayrıca 18'den sonra 3-4 yaş fark bile çok fark yaratmıyor. 2. okulunu okuyanlar ise senden büyük olacaklar. :) Bu sence bahane mi istediğin yerde okumamak için?

-Ben sınava gireli çok oldu. Sistemde değişen bir şey var mı?
+2013-2017 arasında girdiysen: YGS yerine TYT geldi, LYS yerine AYT geldi. İkisine birden YKS dendi. 2 yıllıklara sadece TYT'ye girerek; 4 yıllık bölümlereyse TYT ile birlikte, bölümün alanındaki AYT testlerini yaparak girebiliyorsun. TYT 120 soru. 9-10 müfredatı. Türkçe ve Matematik 40'ar soru. Yirmişer de Sosyal ve Fen var. AYT'deki tüm soruları yapmak zorunda değilsin. Sayısal alan için Matematik ve Fen, Eşit Ağırlık için Edebiyat-Sosyal 1 ve Matematik, Sözel için Edebiyat-Sosyal 1 ve Sosyal 2, Dil için de Dil testini yapman gerekiyor. Sınavlar arka arkaya Haziran'da. TYT ve Dil Cumartesi, AYT Pazar yapılıyor. artık 1dk'da 1 soru dönemi bitti. Soru başı 1.25dk'dan 2dk'ya kadar değişiyor. OBP olayı aynı yine. Okul ortalaması 0.6 ile çarpılıp ham puana ekleniyor. Ha bi dee, AYT'de o bir dersteki tüm lise müfredatından sorumlusunuz.

- Geç mezun olcam 😔
+ Geç olsun güç olmasın. Liseden 17-18 yaşında mezun olunur diye bir şey var. Fakat üniversiteden 21 yaşında mezun olunur, işe 21 yaşında başlanır diye bir şey yok. İşverenler senin yaşına değil, eğitimine ve deneyimlerine bakıyor olacaklar. 21 yaşında mezun olup 25'e kadar iş bulamasan da aynı şey olmuş olacak zaten. Yaşa takılmak gereksiz. 21 yaşında mezun olup yıllarca nefret ede ede iş arayıp bulamayacağına, al deneyimlerini de yanına (çünkü deneyimli olmak avantajlı olmaktır.) çık bu yola tekrar. Bulamasan bile araması zevk verecek bir şeyin olsun. Emin ol bundan 4-5 sene sonra iş bulamadığı için KPSS ve/ya ALES çalışan arkadaşlarını görünce kendine dua edeceksin. Bu meslekte çok iş var diyenlere de inanma. O kolay iş bulanlar ya cidden mesleğinde çok iyi olacak denli mesleğini sevenler ya da... Söyletme beni şimdi. Zaten bu yazıyı okuyan gözlerin 25 yaşın üzerindeyse durumun pekala farkındadır.

Yorumlar