6. Hissime Göre Yeni Sınav Sistemi

Henüz sınav sistemine dair detaylar açıklanmadı ama herkes bir şeyler sallıyor. Kimisi mantıklı kimisi mantıksız geliyor. Ben de tamamen 6. hissimi ve işkembemi kullanarak yeni sınav hakkında ön görülerimi yazmak istiyorum. Bu yazıyı, ön görülerim tutarsa "Bakın nasıl da tutturdum, süper ben!" demek için, tutmazsa da sessiz sedasız silmek için yazıyorum. :)

- Tek sınav mı olacak? Bence hayır. Eski össler gibi olmayacak. Kpss gibi olacak. Günde 2 farklı oturum olacak. Misal Cumartesi sabah 10'da ygs olacak, 14:00 lys mf, pazar lys tm ve ts ve dil. 
- 18 puan türü azaltılacak dendi herkes 4 tane olacak diye algıladı bunu. Ama bence yine 4'ten fazla olacak. Ygs mf, ygs ea, ygs söz 
Mf 1 ve mf 2 ve mf 3
Tm 1 ve tm 2
Ts
Dil
Çünkü bazı puan türleri cidden lüzumsuzdu. Oralardaki bölümler diğer puan türlerine dağıtılsa sıkıntı çıkmaz.
Ama komple tüm mf puanının hem tıp hem mühendislik için aynı hesaplanması çok ama çok saçma olur. 
- Okul puanı etkisi, ek puan ne olur? Bence komple kaldırılmalı! Liseyi üniversiteye girişe bağlamayı saçma buluyorum. Bu bağlantı yüzünden not şişirmeler oluyor. Not şişirmeyen okuldakilere haksızlık oluyor. Üniversite liseden bağımsız olsun lütfen!! Lüğütfeeennn... Ha bu benim fantezi dünyam tabii. Bence puanlar ellenmeyecek. Sadece şu ek puan verelim mi vermeyelim mi olayını bir sisteme oturtmaları lazım. Aslında son hali iyiydi ama sonuç belgelerini anlaşılır yapmaları gerekli. Şu anki hali çok karışık ve bir sürü gereksiz sütun içeriyor. Açıklama içermiyor. Ek puanlı yerleştirme sırasını ek puanlılar arasında değil tüm herkes arasında hesaplayıp yazmalılar oraya. Ve altına hangi bölümlerde geçerli olduğunu yazmalılar. 
- Başka alanda okuyup diğer alanların sınavına girme kalkacak mı? Kaldırırlarsa asrın hatası olur. Ben çok çektim, istemem öğrencilerimin başına bu saçmalığın gelmesini. Diyorum ya, lisede yapılan tercihler üniversiteye girişe etki ETMEMELİİİİ! Etmeyecek diyorum. 
- Soru sayıları ne olur? 
İlk oturumda Türkçe ve Mat sayısı artar. Genel kültür genel yetenek sınavı gibi olur. Sayısal bölüm sözel bölüm diye ayrılır. Herkes hepsinden sorumlu olur yine. Yine müfredattan çıkar ama misal 60-60 toplam 120 soru olur. Diğer testleri de 120'ye sabitlerler bi şekilde, olmadı 160 olur onlar da. Mfcilerin diğerlerinden fazla soru çözmek durumunda kalması da saçmalıktı bence çünkü. Ha bir günde önce 2 sonra 3 saatlik sınava giren öğrencinin beyni ne olur? Bilmiyorum ama Allah yardımcısı olsun derim.
Aaa ya da dur fikir değiştirdim. Sadece ygs kısmının soru sayısını azaltsalar diğerleri aynı kalsa... 1 ygs 5 lys var zaten. 3'ü bi gün 3'ü diğer gün. Hmm bu sefer de sıkıntı. 60'ar dakikadan 3 sınav yapsınlar bence en süper öyle olur.
- Yine tercih olacağından sıralamaların durumu çok da şey değil. Bana sıkıntı çıkarmaz en azından. Ama tercih rehberine baka baka tercih yaptıranlar sıkıntı yaşayacak orası kesin. İskambil kartlarını iyi bilene kartları şekillere göre sıralamakla hepsini karıp sıralamak fark etmez. Değerini biliyorsan sıkıntı yaşamazsın. Ben yaşamam. Bilmeyenler düşünsün.
- Yetenek sınavları geri gelsin istiyorum ben. Güzel sanatlar fakültesine lys ile öğrenci almak saçmalık bana göre. Al yine ama yetenek sınavı da yap. Ömründe kalem tutmamış tutası da gelmemiş insanlar bu fakültede olmamalı çünkü çıkınca da napacaklarını bilemiyorlar. Ha çok da zorlama yetenek sınavını, öğreteceksin sonuçta!
- Liste iyice "Ne olacak?"tan çok "Bence ne olsa iyi olurdu?"ya dönüştü. 

Kıyamıyorum sizin için faydasız olacak, ülke için faydasız olacak değişimler düşünüp yazmaya. Değişimi yapanların mantıklı insanlar olmaları için dua ediyorum. Geriye değil ileriye gidelim sistem olarak... 2023'te de sınavın elektronik ortamda yapılacağı düşüncem var da... Ohoooo

Yorumlar