Sınav Günü Neler Olacak

İlk kez sınava girenler ve ilk seferi olmasa da bir hatırlamak isteyenler için en baştan yazalım.

- Evden çıkarken o günkü sınava ait giriş belgesini ve kimliğini yanına almayı unutmuyorsun.
- 09.00-09.30 civarı okulun kapısında olmaya özen gösteriyorsun. Unutma, kapılar 10.00'da kapanacak ve kimse alınmayacak. Kendini riske atma.
- Orada diğer insanlar da aileleriyle birlikte bekleşiyor olacak. Ortalık biraz panayır alanını andırıyor.
- Bazı okulların bahçelerinde çay, poğaça vb. satılabiliyor. Az da olsa oturacak yer olabiliyor.
- Okulun kapıları açıldığında kızlar ve erkekler ayrı sıralara giriyorlar. Acele etmek zorunda değilsin. İtiş kakışa da gerek yok.
- Önce üzerin aranacak. Kadınları kadın polis, erkekleri erkek polis arıyor ve metal dedektörü de kullanılıyor. Üst araması, genel bir üst yoklaması şeklinde oluyor. Elinde ya da cebinde, içeri girmemesi gereken bir şey varsa alıyorlar.
- Sonraki görevli senden giriş belgeni ve kimliğini istiyor, kontrol ediyor. Sorun yoksa sana geri veriyor.
- Giriş belgenden sınıfına bak. Sınıfların yerlerini gösteren kağıtlar yardımıyla sınıfını bulabilirsin ya da görevililere de sorabilirsin.
- Sınıfını bulduktan sonra o kattaki tuvalete bir git istersen. Hele ihtiyacın varsa ne kadar erken girsen o kadar iyi. Özellikle kızlar tuvaletinde aşırı sıra olabiliyor.
- Sınıfa girdiğinde sınıftaki görevli senden belgelerini istiyor, bakıp sana hangi sıraya oturacağını gösteriyor. (Erken gittiysen kendin de bulabiliyorsun.)
- Saat 10.00'dan sonra sınıftan çıkmak, görevliye soru sormak, başkalarıyla konuşmak yasak. O sebepten bir derdin varsa öncesinde belirtmen gerekli. Özellikle oturduğun sıra sınavı yapmanı zorlaştıran türdeyse bunu iletmelisin görevlinize.
- Sıranın üstünde en başta kalemliğin duruyor olacak. Şeffaf plastik bir kalemlik. İçinde iki tane ÖSYM kalemi, kalemtıraş, peçeteler, silgi ve şekerler var.
- Sonrasında cevap anahtarları dağıtılacak. Cevap anahtarında ismini, kimlik numaranı kontrol etmelisin. Gerekli boşlukları doldurmalısın.
- Bir yandan da soru kitapçıkları dağıtılacak. Soru kitapçık numaranı da dikkatlice cevap anahtarına kodlamalısın. Soru kitapçığının paketini açtıktan sonra onun da üstüne adını, kimlik numaranı yazmalısın. Her şeyi kontrol ettikten sonra da imzanı atmalısın.
- Hem çöp paketlerini toplamak için bir görevli dolaşacak, hem de soru kitapçığının üstündeki yapışkanlı QR kodu (kareli kareli bir şey) toplayacaklar. QR yapıştırmasını senin adının yanına yapıştırmaları gerekiyor. Yapıştırmayı kendin çıkarma, bırak görevli çıkarsın.
- Muhtemelen bunların hepsi 10.15'ten evvel hallolacak. Sınıftaki görevli size kuralları yüksek sesle okumalı. Kitapçığın arkasında yazan kuralları kendin de oku derim. Hem okumaya kafan alışır, ilk gördüğün yazı bir soru olmaz.
- Kitapçıkları hızlıca kontrol ettirecekler. Her sayfada soru olduğundan, sayfa numaralarının eksiksiz olduğundan emin olmalı ama ne olursa olsun sorulara bakmamalısın.
- Saat 10.15'i gösterdiğinde görevli "Sınavınız başlamıştır." diyecek. Panikleme, yavaş yavaş sınava başlamak istediğin sayfayı aç derin nefes al ve okumaya başla.

Devamının nasıl ilerlediğini denemelerden biliyorsunuz zaten.

- Kodlama yaparken doğru sütuna ve doğru sorunun karşısına kodlama yaptığından emin olmalısın.
- Konuşmamalı, çok fazla sağa sola (Özellikle de başkalarının kağıtlarına) bakmamalısın.
- Soruları sıranın üzerine yazmamalısın.

- "Sınavınız bitmiştir." cümlesini duyduğun anda kalemini bırakıp kitapçığını kapatman gerekiyor. ÖSYM bu konuda oldukça katı. Aman görmezler diye bir soru işaretlersen, kameralar var, sınav komple gidebilir. Bırak o yüzden.

- Cevap kağıdını kitapçığının arasına koyup teslim etmelisin.
- Çıkarken kimliğini yanına almayı unutma.

Geçmiş olsun!

Yorumlar

Unknown dedi ki…
Hiç bu günün geleceğini düşünmemiştim ama bir şekilde geldi umarım ben ve de emek verip çalışan herkes emeğinin karşılığını alır sana da her şey için teşekkürler Seray abla♡