Üniversitede Okurken YKS Çalışmak
UYARI: BU KONUYLA İLGİLİ 2020'DE IGTV'YE YENİ VİDEO EKLEDİM. BU YAZIYI KARAMSAR BULANLARI ORAYA DAVET EDİYORUM:

Bin kere “İstemediğiniz yeri yazmayın!” desek de oluyor. Bir sebepten istemediğiniz bir yere kayıt yaptırmış oluyorsunuz ve akla hemen “Ben okurken de çalışırım YKS’ye, istediğim yere giderim!” düşüncesi geliyor. Hatta kimisi, sırf YKS’ye hazırlanırım diye hazırlık okumaya karar veriyor. Bana da soru geliyor: Olur mu? Olabilir mi? Bir insan hem üniversiteye gidip hem YKS çalışıp istediği puanı alabilir mi?

Burada birkaç durumu ele alacağız:

1) İstediğin bölümdesin ama istemediğin bir okuldasın:
Benim sana önerim YKS’ye değil, okuldaki derslerine çalışman olacaktır. Neden? Çünkü ortalama kasacaksın. Sonuçta gideceğin yerde de okuyacağın dersler aynı. Baştan YKS çalışmak yerine artık öğrenme becerilerini kendi mesleğin üzerinde göstermen gerekiyor. Bu bize birkaç şeyi de gösteriyor: Küçük gördüğün, istemediğin bir okulda senin başarılı öğrenciler arasında olabilmen gerekli. Eğer olamıyorsan, gitmek istediğin daha yüksek puanlı insanların olduğu yerde ne yapacaksın? Sınıfın kötülerinden olmaya mı gideceksin o okula? Eğer bu okuldaki derslerden geçemiyorsan ortalaması daha yüksek kişiler arasında kaybolup gitmeyecek misin? Hem bu senin için bölümünü ne denli sevdiğini görmek için de bir şanstır. Kullan bunu! Ve gerekli başarıyı gösterirsen de asıl istediğin okula yatay geçişini yap, hayatına devam et.

2) İstediğin okulda istemediğin bir bölümdesin:
Evvela yatay geçiş şartlarını araştır derim yine. YKS’den evvel, hazır okula kayıtlıyken “Benim bu okul içinde istediğim yere yatay geçme şansım var mı?” sorusuna yanıt bul. Eğer varsa, sen de yırttın YKS çalışmaktan demektir. Okul derslerine yükleneceksin. Savsaklamayacaksın, hocalarının peşinden koşturacaksın, ders çalışacak günlük tekrarlarını yapacak YKS çalışıyor gibi üniversite derslerine çalışacak ve gereken ortalamayı yapıp istediğin bölüme geçeceksin. 

Diyelim ki mümkün görünmüyor. Asıl mevzuya burada giriyoruz.

Çok öğrenci gördüm ben “Derslerden de kalmayayım ama YKS’ye de çalışayım” diyen.
Ne yardan geçeyim ne serden geçeyim düşüncesi, bir bakıma garanticilik. Çok net söylüyorum: OLMUYOR!

Düşün ki iki farklı kürekle iki farklı kuyu kazman lazım. 1 gün süren var. Ne yaparsan yap, 1 günde tek bir kuyu kazarken ineceğin derinliğe inemiyorsun. Bölünüyorsun. Elinde iki adet sığ kuyu oluyor, bir işe yaramıyor.
YKS kendi başına bir adanmışlık ve düzen istiyor. Kafa yormayı istiyor. Mesai istiyor. Üniversite dersleri, ders saati olarak gözünüze az görünüyor fakat üniversite öyle derse girdim bitti bir yer değil. Ödevler, projeler, sunumlar... Üniversitede başarılı olmak, dersleri geçmiş olmak için en az C almak lazım geliyor. C ile geçtiğin dersler de ileriki senelerde hiçbir işine yaramıyor. Sadece geçmiş oluyorsun. Okula devam etmeye karar versen ortalamanı düşürüyor. Hazırlık da aynı şekilde... İngilizce öğreneceğim bir yandan da YKS çalışacağım diye giriyorsunuz, ne İngilizce öğreniyorsunuz ne istediğiniz netlere ulaşabiliyorsunuz. E ben ne anladım bu işten?  
Ve arada sen kalıyorsun. 


Özet geçersek: Hem derslere devam edip hem YKS çalıştığında olabilecekler:
1) Ya iyi bir üniversite ortalaman olur, ama atıyorum 80binle girdin, 70bine çıkarsın belki en fazla.
2) Ya sıradan bir ortalaman olur, bir yandan da YKS stresiyle uğraşırsın ve 80binken o stres yüzünden 65-85bün aralığında kendini bulursun
3) Üniversite derslerini bırakmaya karar verirsin ve YKS’de istediğin yere ulaşırsın.

Eminim çevrenizde okulda okurken eskisinden iyi sıralama yapanlar vardır. Onlar genelde sınava öylesine girenler, bir beklentisi olmadan girenler oluyor. Bu zaten kanıtlanmış bir şey, stres olmadan öylesine girince kaybetme korkusu yaşamadığımız için daha iyi yapabiliyoruz. Ama sen burada beklentiyle sınava gitmekten bahsediyorsun.

Söylemek istediğim tam olarak şu: Dimyat’a pirince gideceksen evde bulgur olduğunu unut. Bulgur yemek istemediğin için pirince gidiyorsun, bunu sok aklına. Ay bulgur da gitmesin, pirinç de olsun yapma! Aç gözlü olma. Yahut bulgur kalsın istiyorsan da pirinç isteme. Kararını tam ver. 

Ya okul derslerinden çek elini ayağını ve kendini YKS’ye ver ya da o okulun hakkını ver, kendini ekstradan sınav stresine sokma. İkisi aynı anda olmaya kalkınca ikisinden de bir cacık olmuyor!

Çok gördüm! Çok! Üniversite lise değil, liseye giderken sınava çalışmak gibi değil. Kendinizi kandırmayın. 

Hele bu sene yerleşmişseniz bir de üstüne kırık OBP derdiniz var demektir, ekstra bir çabaya ihtiyacınız var, eksiden başlıyorsunuz demektir. Bu eksi üstüne hazırlık da gelse, üniversite dersi de gelse sıkıntı. 

Ayrıca UNUTMA:
- Artık birçok vakıf üniversitesi, başka bir okuldan ayrılanlara puanı yetse dahi burs vermiyor.
- KYK’dan kredi burs almaya başlarsanız toplamda 4 yıl (normal eğitim süresince) hakkınız var. Senin okul değiştirmen onları bağlamıyor. Ben 4. yıl sonunda keserim parayı diyorlar. Yeni okulunda parasız kalabilirsin.
- Aldığın derslerin adları aynı diye gideceğin okul o dersi kesin sayar diye bir şey yok. İçeriğin ve AKTS kredisinin de tutuyor olması gerekiyor. “Oh ben giderim 2. sınıftan başlarım” diye kendini garantide görme.
- Hazırlık okumuş olsan da yeni gideceğin okulun hazırlık sınavını geçemezsen bir daha hazırlık okumak durumunda kalabilirsin.
- KYK bursu bazı durumlarda (okul dondurma, başarısızlık, öğrenime ara verme vb.) kesiliyor. Haberin olsun.
- İstemediğin ve gitmek için uğraşacağın bir yere kayıt yaptırdığında, orayı isteyen birinin hakkına girmiş oluyorsun. Yapma derim. Hak çünkü. En azından bırak ek tercihte filan da olsa isteyen biri girsin yerine. Zaten istemediğin halde tercihe yazıp yerleşerek bir başkasının hakkına girdin bile çoktan. Bu zarardan dön en kısa zamanda. Kaydolduysan da o kaydın hakkını ver lütfen. (Girip de gördüğün şeyi beğenmemek ayrı şey, “Ben bırakırım bunu” diye diye kaydolmak ayrı şey.)

Şimdi karar ver: Sen okula mı devam edeceksin yoksa YKS’ye mi? Hala ikisi birlikte diyorsan ben daha bir şey diyemem. Kolay gelsin. Umarım istediğin şey olur. 


Yorumlar

Adsız dedi ki…
Hocam benim ki biraz farklı. Ben dil ogrencisiyim ve bu sene yerlesemedim. Dediğiniz gibi hazırlık okurken tekrar ingilizceden sınava girmek istiyorum tabi ek tercihte bir yer gelirse ama çok riskli biliyorum hem puan kesiliyor hemde yazdıklarınız gibi zor gözüküyor. Kafam karışık. Sadece hazırlık gireceğim sınav ile benzer nasılsa ikiside ingilizce.
Unknown dedi ki…
dil öğrencisiyim ve dilden daha düşük puanlı bir bölümü ek tercihle (ki o da olursa, garantisi yok) tercih etmeli miyim? çünkü tüm sene dil derslerini liseden daha agır görmüş olucam seneye sınavda daha önde olabilir miyim ? yoksa hiç bunlarla uğraşmayıp mezuna mı kalmalıyım ?
Edafos Akademik dedi ki…
TYT'ye girmeyeceksen tamam diyeceğim ama hazırlıktaki seviye ve ders işleniş ile ydt'deki soru tarzları ve seviyesi pek tutarlı olmuyor. Ha komple farklı değil, ikisi de İngilizce dili üzerine fakat işleniş biçimleri, öğreneceğiniz kelimeler, test çözme vb. hazırlıkta YDT'deki gibi değil. Hele bir de TYT varsa işin içinde, hiiç uğraşma Hazırlıkla derim.
Edafos Akademik dedi ki…
Alttaki yoruma verdiğim cevap senin için de geçerli.
Adsız dedi ki…
Seray abla merhaba,ben bu sene fen bilgisi öğretmenliği kazandım. Evde kesinlikle ders çalışamıyordum bende hep şehir dışına çıkmak istiyordum ve oldu da. Lakin öğretmenliği sevsemde aklım sağlıkta kaldı bende istediğim bölümlerin altına yazmıştım fen bilgisi öğretmenliğini ama araştırarak yazdım. Şöyle ki hem bedava dershane hemde ders çalışma alanı olarak düşündüm. Çünkü dersler ve derslerin içerikleri gerçekten yks konularıyla çok yakın hatta bir üst leveli. Sence ben bu sene hem derslerimde başarılı olup hemde yks de başarılı olabilir miyim yoksa kendimi sadece bölüme mi adamalıyım ?
Adsız dedi ki…
Hocam ben 2 sene mezuna kaldım ve 1.sinde aöf edebiyat yazdım ev ortamında rahat ders çalışmadığım ıçin tekrar sınava girip ısletme bölümünü kazandım aslında hayalim okulöncesi öğretmenliğiydi işletmenin bu kadar beni zorlayacağını düşünmemiştim şimdi bırakıp tekrar sınava hazırlanmayı düşünüyorum ama ne kadar mantıklı bilemiyorum..
Withrosa dedi ki…
Merhaba hocam ben psikoloji istoyordum ve tekrar hazırlanırım olamasa çift ana dal yaparım dedim ama c ile dersleri geçersem ve psikolojiyi de kazanamazsam çok kötü olacak ☹️
Adsız dedi ki…
Hocam iyi günler ben PDR okuyan bır öğrencıyım. Aslında Hukuk ıstıyordum ama gelmeyınce bu bolume geldım. Bolumden sonrakı atanma kaygısı benı hukuk okumaya yoneltıyor.Yenı sıstem de TYTnın 2 sene kullanılabılmesınden faylanmayı dusunuyorum. Suan 1. sınıfm dersler cok agır degil zaten turk dılı ınkılap tarıhı gıbı dersler var sadece tyt mat calısıp gırecegım ıstedıgımı yaptıkta sonra 2. sene de ayt calısıp tyt puanımı kullanacagım aklımda boyle bır plan var olmassada KPSS ye hazırlık olmus olur puan kırlma durumu da 2.sene duzelıyor sızce nasıl bır plan bu tecrubeye ıhtıyacım var tesskuur ederım :)
Adsız dedi ki…
Hocam ben bir özel üniversitede diş hekimliği (İngilizce) okuyorum 34 bin yapmıştım 2018 yks de. Tyt 15 bin. Ama bir daha hazırlanmak istiyorum. Tyt puanım geçerli mi net bir bilgim yok hedefim 15-17 bin. Ve ocak ayının başındayız şu an başlarsam başarılı olma ihtimalim var mıdır sizce ne yapmalıyım?
Dolphin dedi ki…
Hocam merhabalar ben bu 2018 yks ye girdim ve bir yere yerlştim şuan İngilizce hazırlıktayım tercih zamanında çok yanlışlıklar yaptım puanım devlete yetebilecekken ben yazmadım şuanki okulumda 75 bursla okuyorum anan az da olsa yine para veriyorum bu Benim canımı sıkıyor hiç para vermemektense para vermek canımı sıkıyo çünkü üniversite hazırlık sürecinde yeterince masraf yaptırdım bi de üniversiteye para vermek canımı sıkıyo. Ailemin maddi durumu iyi çok şükür ama neden para verelim yani. Eğer tercihlere devlet yazsaydım belki tutucaktı. Çok pişmanım o yüzden tekrardan yks ye hazırlanmak istiyorum bu siteye tesadüfen girdim ve yorumlarınız dikkatimi çekti bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Adsız dedi ki…
Hocam iyi günler ben Hacettepe de bir mühendislik bölümünü kazandım geçen sene fakat ingilizce hazırlık zor geldi geçemedim hazırlığı, yatay geçiş araştırdım fakat hazırlık olduğum için yatay geçiş yapamıyorum .Birdaha hazırlık okumak istemiyorum yks ye girip İstediğim TÜRKÇE bölüme hazırlanmak istiyorum fakat yks ye girmeden önce okula bildirmem gerekiyormu yoksa yeni okul kazandığımda şimdiki ile ilişik kesilirmi acaba bilmiyorum.ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
Adsız dedi ki…
Hocam iyi günler bengeçen sene Hacettepe de bir mühendislik bölümünü kazandım fakat ingilizce hazırlık zor geldi geçemedim hazırlığı, yatay geçiş araştırdım fakat hazırlık olduğum için yatay geçiş yapamıyorum .Birdaha hazırlık okumak istemiyorum yks ye girip İstediğim TÜRKÇE bölüme hazırlanmak istiyorum fakat yks ye girmeden önce okula bildirmem gerekiyormu yoksa yeni okul kazandığımda şimdiki ile ilişik kesilirmi acaba bilmiyorum.ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
Unknown dedi ki…
hocam ben mesela bu yil tercih yapip bi universiteye gittim seneye dondurup yks ye girsem bu yila ait tyt puanim gecerli olur mu seneye de obp puanim kesilir mi
Unknown dedi ki…
Evet 1 sene ile
Ayda dedi ki…
Hocam ben Boğaziçi üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliği tercih verdim. Büyük ihtimal gelir de. Tyt 2 yıl geçerli olduğu için bu sene sadece ayt çalişıp sınava girmeyi düşünüyorum. Ben bir yıl daha kalmak istedim ama ailem destek vermedi. Ben de hayallerimden vazgeçmek istemiyorum. Aslında çok korkmuyorum çalışmayı seven bir öğrenciyim. Siz ne diyorsunuz?
Unknown dedi ki…
Ben bu sene pdr kazandım ama gitmek istemiyorum zaten bu sene de mezundum yani bir yılım zaten boşa gitmişti aklım hep diş Hekimliğinde sizce kayıt yaptırmadan sınava çalışmaya devam mı etmeliyim yoksa okula devam etmem daha mı mantıklı olur
Unknown dedi ki…
merhaba acaba oldu mu dediğiniz yani tyt nasıl geçti ?? aynısını ben de bu sene sayısal için düşünüyorum. ilköğretim mat öğretmenliğine yerleştim. aynı sizin gibi bu sene matematik de görüp sadece tyt seneye de sadece ayt düşünüyorum. yapabildiniz mi nasıl oldu ??
Unknown dedi ki…
ben de hukuk istiyordum ama gelmedi pdrnin atanma kaygısı yüzünden sınıf öğretmenliği yazdım daha 1.sınıfa geçmedim ailemin yanında okuyacağım kırık obpyle biraz zor gibi o yüzden 2.sene okulu dondurup tytmi saklayıp girmeyi düşünüyorum merkezi puanla yatay geçiş yapıp pdryede geçmeyi düşünüyordum aslında sizce sınıf öğretmenliğinde devam edip sınava tekrar mı girmeliyim yoksa bölüm değiştirip pdr mi okumalıyım pdrnin atamaları cidden bitti mi
Unknown dedi ki…
Ben de aynı durumdayım pdr atanma sıkıntısı yüzünden sınıf yazdim ama aklım pdr de bölüm.değiştirmek istiyorum ayni zaman da 2. Sinifta tyt mi kullanip hukuk için hazirlanmak istiyorum
Unknown dedi ki…
Ben de ayni durumdayim hukuk için keşke tercih yapmasaydim diyorum ama iş işten geçti pdr atanma kaygisi yuzunden yazmadjm.ama şimdi merkezi yayay geçişle pdrye geçmeyi dusunuyorum ulaşabileceğim.bi yer var mı size 2.sinifta tyt yi kullanip hukuk için hazirlansak
Yardım sever dedi ki…
Hocam size Gmail üzerinden sorular sorabilir miyim? Beni için çok önemli. Sağ olun
Unknown dedi ki…
Merhabalar ben de sizin gibi psikoloji okumaya karar verdim ama üniversitede başka bir bölümde hali hazirda ogrenime devam ediyorum. Şuanki durumunuz hakkinda beni bilgilendirebilirseniz yks çalışmaya başlamak adına bana yardımcı olmuş olursunuz. Simdiden çok teşekkür ederim. Eğitim hayatınızda başarılar diliyorum.
Unknown dedi ki…
Hocam ben dumlupinar universitesinde okuyorum ama memnun deilim yeniden tytye girme hakkim varmi?
Adsız dedi ki…
İnanılmaz olumsuz yazılar yazmışsınız. Hatta insanları yanlış yönlendirmeye umutsuzluğa bile sevk etmiş olabilirsiniz. Ben mühendislik 3. Sınıfta OKURKEN tıp fakültesine hazırlanıp kazandım. Derleri DD verdiğim de oldu AA verdiğim de. Bazen insanın fikirleri de değişebiliyor her şey illa yukarıda yazılanlarla kısıtlı değil. 3. Sınıfta karar verdim bölümden mezun olmak istemediğime. Ailem ve sizin gibi bir sürü her şeyi bilme hastalığından muzdarip insan olduğu için etrafımda da bölümü donduramadım "yapamam" diye. Okurken kazanmak zorunda kaldım. İstedikten sonra her şey mümkün. Sizin dünyanızda mümkün görünmüyor diye insanların umudunu kırmaya hakkınız yok
Düş Kuyum dedi ki…
Merhaba Hocam. Ben ailemin zoruyla maliye bölümü okuyorum. 3. sınıfım ama başından beri hep sağlık bölümleri istedim ailem de o bölümleri istemiyordu. Bu sene paramedik okuyan arkadaşımla tanıştıktan sonra gizlice tyt için başvuru yaptım eğer tutarsa aynı üniversitede paramedik okumak istiyorum. Şu an tabi virüs sebebiyle şöyle bir artım var sınavlarım çok zorluyordu ama şimdi ödev olunca hepsini yapıp tytye başladım şöyle bir eksim var evden gideceğim için sınava pek gizli olmayacak :) Benim bir sorum olacaktı hocam eğer sınavda istediğim puanı yaparsam bu bölümü dondurup diğerini okuyabilir miyim yani direkt bölümden kaydım silinir mi yoksa dondurulur onu da bitirince istersem kalan 1 senemi okuyabilir miyim ?
Adsız dedi ki…
Merhaba, birkaç sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim.1) Öncelikle 2020 puanıyla lisans programına kayıt yaptırırken yine 2020 puanıyla aynı yıl aynı üniversiteye ya da farklı bir üniversiteye önlisans kaydı yaptırıp okuyabilir miyim yoksa iki farklı seviyede programı aynı anda okumak için lisan programını okurken önlisans için 2021'de tekrar sınava girip mi tercih yapmam gerekli kısacası iki farklı seviyede aynı anda 1. sınıf olabilir miyim? 2) Özel bir üniversitede burslu bir şekilde lisans programında 1. sınıfı okurken aynı anda A) devlet üniversitesinde önlisans okuyabilir miyim? B) özel bir okulda mı okumam gerekir? C) eğer önlisansı da özel okulda okumam gerekirse burslu okuyabilir miyim? 3) Ülkemizdeki 72 üniversite 'Mavi Diploma' veriyor fakat bunlar verilen üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olanlara mı veriliyor yoksa tüm bölümleri için geçerli mi? 4) Mavi Diplomaya sahip olduğumuz zaman yurtdışında kolaylıkla iş bulabilir miyiz yoksa bu diplomalar yüksek lisans için yurtdışını düşünenlere okul anlamında bir kolaylık sağlayabilmek için mi veriliyor? 5) Mavi Diploma alabilmek için bu diplomayı veren okulların İngilizce ile eğitim veren bölümlerinden mi mezun olmamız gerekli yoksa Türkçe eğitim veren bölümlerden mezun olurken de o diploma veriliyor mu veriliyorsa yabancı dil şartı aranıyor mu bunun için dil seviyemizin belli bir seviyede olup bunu dil sınavları ile ispatlamamız mı gerekli?
Helen dedi ki…
Anonimciğime katılıyorum. Gerçekcilikten çok karamsarlık olmuş. Nefret kusan "ben yapamadım siz hiç yapamazsınız!"gibi bir yazı olmuş.
Unknown dedi ki…
merhaba anonim anonim yazmışsınız ancak ben 3. sınıfta muhendislik okuyup aynı zamanda nasıl tipa hazırlandınız çok merak ediyorum ve bu süreçteki deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?
Edafos Akademik dedi ki…
Sevgili Helen, ben böyle bir şey denemek durumunda kalmadım ki “Ben yapamadım siz de yapamazsınız” şeklinde bir yazı olsun? Ki yazıyı sert bir iç sesle okursanız daha sert anlamanız mümkün. Öğrenciyi çok zorladığına sık sık şahit oldum, ben senede bine yakın öğrenciyle görüşüyorum senelerdir. 1-2 kişi üzerinden şekillenen yazılar değil yazdıklarım. Lütfen başka hocalarınızdan alışık olduğunuz sert iç sesle değil, benim sesimle okumaya çalışın. Anlamların farklılaştığını göreceksiniz. Hiçbir şey imkansız değildir, amaç sadece daha az zor olanı bilmenizi sağlamak.
Edafos Akademik dedi ki…
Merhaba :) Ne çok soru... Başlayalım bakalım. 1) 2021’de tekrar sınava girmelisin ya da 2020TYT puanını kullanmayı da seçebilirsin. Ama kaydın 2021’de olacak, orası net. 2) TYT puanını issstediğin yerde kullanabilirsin. Gireceğin örgün önlisans kendi okulunda olmak zorunda değil hatta aynı şehirde olma zorunluluğu bile yok (ama mantıken aynı şehirde olması daha iyi tabii) ve lisansı hangi şekilde okuduğunla önlisansının alakası olmayacak. Lisansın burssuz ama önlisansın tam burslu olabilir pekala ya da tam tersi. 3) Mavi diploma eki tüm okula veriliyor. Zamanında özel bir şeydi ama veren üniv sayısı iyice arttığı için artık çok da bir işe yaramıyor. Yüksek lisansa yurt dışında gitmek istersen denklik alman daha kolay olur en fazla, iş hayatınaysa hiçbir etkisi yok. İngilizceninde İngilizce bölümde dahi okumuş olsan belgelemek zorundasın, mavi diploma (diploma eki denir aslen) İngilizce biliyor anlamını taşımıyor, ders içerikleri Avrupa’dakine uyumlu demek kendisi sadece.
Adsız dedi ki…
merhaba ben 19 yaşında sınava hazırlanan kadın bir öğrenciydim sınava girdim istediğim bölümün gelmediği kesin HUKUK yani . ama tekrar evde kalamam hem ailem hem de benim gücüm doğudaki baskıyı kaldıracak gücüm kalmadı . Akdeniz üniversitesine gidip herhangi bir bölüme gidip derslere ve sınava girmeden sınava hazırlanmayı düşünüyorum . hayallerim hedeflerim için bunu yapmak zorundayım bana ne önerirsiniz . lütfen bana tekrar mezuna kalın demeyin asla olmaz ailem izin vermez kendi zorumla ben kalsam bile bünyem kaldırmaz.
Nehir Akgün dedi ki…
Merhaba, bir tek sorum olacak. Diyelim ki biz bir üniversitenin bir bölümüne %50 burslu gittik. Hazırlıkta okurken tekrar sınava girsek ve o bölümü %100 burslu kazanacak bir sıralama elde etsek %50 bursumuz tam bursa tamamlanır mı?
edward2 dedi ki…
merhaba sınavım cogu kisinin aksine sınavım iyi gecmedi 40 fende 30-33 net yaparken 25 soru anca isaretleyebildim sebebi ne gercekten bilmiyorum gerçekten en iyi olduğum kimyada bile 9 soru anca yapabildim sınav kesinlikle zor değildi. tahminim 120 bin gibi bi sıralama yapıcam belki daha kötü belki daha iyi bilmiyorum ama bildigim tek sey var ki tekrar 'mezuna kalmak' denilen olayı yapamayacağım biyoloji alanında okumak istiyorum ve moleküler biyoloji ve genetik bölümünü okuyacaksam iyi denebilecek bi yerde okumam sart gibi o yüzden suan biyoloji yazıp ingilizce hazırlık okuyup tekrar hazırlanmayı düsünüyorum yani bilmiyorum cok pozitiftim sizin yazınızı okuyana kadar. suan ne yapacağım hakkında hicbir fikrim yok itü mbg girmem gerek ki 33 binde şuan sıralaması 6 7 bin fazlasını yapmam gerek(belki daha fazla) yani su zamana kadar yapamadım simdi yapıcam diyorum kendime ama ne kadar ugrasırsam ugrasıyım iyi bi yerde istedigim bölümü okumak istiyorum bu düsünceyi kafamdan atamıyorum. geri dönüs yaparsanız cok sevinirim.
Adsız dedi ki…
Naptiniz???
Unknown dedi ki…
hocam merhabalar ben geçen yıl 125 bin yapmıştım bu yıl da 65 bin yaptım çok çalıştım ama sonucunu alamadım istediğim bölüm gelmiyor ailem de aşırı baskı kuruyor git diye gerçekten çok istiyorum tıp diş kazanmak ama olmadı bu yıl matematik öğretmenliği yazıp gitsem orada hazırlansam nasıl olur acaba teşekkürler zaman ayırdığınız içn sizi seviyorum
Unknown dedi ki…
nesrullah_atan instagram hesabım akdenizde hemşirelik 2. Sınıfım tekrardan yks hazırlanacam bende derslere girmeyecem eğer kararlıysan gelmeye birbirimizr yardımcı olabiliriz.

Adsız dedi ki…
Merhaba, sinava 2.kez hazirlandim fakat ozel durumlar nedeniye basarili olamadım. Sayisal 400k ea 280k sozel 86k yaptım aile ortamim pek iyi değil yine de mezuna kalmalı mıyım gitmeli miyim ? Hangi bolumleri tercih etsem gelecegi vardir bu siralamalarla.. Lutfen yardimci olun. Simdiden teşekkürler..
Ayaz dedi ki…
Kıbrıs üniversitelerine gitme çok pahali diyorlar kiriklareli yada Mersin yaz bende sınava tekrar hazırlamayı planlıyorum
Adsız dedi ki…
Aybi durumu yaşıyoruz seni o kadar cok anlıyorum ki bu yil mezun senemde be hayaller kuruyordum ama neler oldu hayırlısı dedim bende bu yil gidip hem üniversiteme hemde hukuk için tekrardan deneyeyim diyorum hukuk gelmezse de seneye en azından 1 yılım daha boşa gitmemiş olur ve bende kendime göre bir yol çizerim gerçekten kafam artik mezunlugu kaldırmıyor onu ancak yaşayan anlat
Adsız dedi ki…
Merhaba. 2020 yks sınavında sözel derslerde (türkçe, edebiyat,coğrafya2) istediğim netleri yapamadım ama mat1-2 den 25/40-27/40 netlerim var. Hedefim Psikoloji. OBP puanımdan ve iyi netlerim olmayan sözel derslerimden dolayı gelmiyor istediğim bölüm. 2018 mezunuyum. Ailevi sorunlarımdan dolayı bu sene tercih vermek zorundayım. Sayısaldan Fen Bilgisi Öğretmenliğine tercih vermeyi düşünüyorum. Üniversite derslerini araştırdım beni kasmayacak aksine işime yarayacak dersler var (türk dili, fizik1,kimya1, Atatürk ilke ve İnkılapları vs.). Bu bölümü okuyup hem Üniversite derslerinden kalmamayı hemde istediğim bölümü kazanacağıma inanıyorum. Tyt de (özellikle fende) işime yarar üniversitede göreceğim dersler. Onları hallederken bir yandan da YKS de yapamadığım konuları ve dersleri iyileştirebilme ihtimalim nedir? Cevap verirseniz çok sevinirim.
Unknown dedi ki…
Ben de eczacılık istiyordum ve bazı sebeplerden dolayı kazanamadim, evden uzaklaşmak istediğim için de pdr yazdım. Ayni zamanda tekrar hazirlanma kararı aldim. Tabi işin içine girince böyle olmadı. İkisini aynı anda yürütmek mental olarak beni cok zorladı ve bin pişman oldum geri de dönemedim. Yapabilen varsa gerçekten sağlam bir psikoloji ve kararlılık gerektiriyor, tebrik ederim.
Unknown dedi ki…
Üniversite okurken mi hazırlamaya karar verdiniz
M.H.S dedi ki…
Ben se düşünüyorum ama nasıl çaşışmalıyım bilmiyorum
Adsız dedi ki…
sadece merak ettiğim kaydımı vesaiere dondurmam gerekiyor mu sınava hazırlanırken